Naprawa oprawek okularów – niezbędne informacje i porady

Naprawa oprawek okularów – niezbędne informacje i porady
2 grudnia 2023 0 Comments

Naprawa oprawek okularów jest często koniecznością, gdy nasze ulubione okulary ulegną uszkodzeniu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze trzeba od razu inwestować w nową parę. W tym artykule przedstawimy kilka przydatnych porad dotyczących naprawy oprawek okularów oraz podzielimy się informacjami na temat najczęstszych problemów, z jakimi można się spotkać.

Diagnoza problemu

Zanim rozpocznie się naprawa oprawek okularów, ważne jest, aby dokładnie zdiagnozować problem. Czasem może się wydawać, że okulary są na tyle zniszczone, że nie da się ich naprawić, ale po dokładniejszym sprawdzenia okazuje się, że wystarczy drobna interwencja. Najczęstszymi problemami są:

  • złamane ramiona – jeśli ramiona okularów są złamane, można je często skleić za pomocą specjalnego kleju do plastiku. Warto jednak pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązanie;
  • luzujące się śruby – jeśli okulary poluzowane śruby, można je dokręcić za pomocą śrubokręta. Należy jednak uważać, aby nie przekręcić śrubki za bardzo;
  • uszkodzone noski – jeśli noski są uszkodzone, można je wymienić na nowe. To dość prosta operacja, która może przywrócić wygodę noszenia okularów.

Naprawa oprawek okularów – potrzebne narzędzia

Do naprawy oprawek okularów przydadzą się pewne narzędzia. Warto mieć pod ręką:

  • śrubokręt o odpowiedniej wielkości;
  • specjalny klej do plastiku;
  • nowe noski okularów, jeśli są potrzebne;
  • małe szczypce do drobnych napraw.

Jak naprawić oprawki okularów krok po kroku?

Pierwszym krokiem zawsze jest dokładna diagnoza problemu. Sprawdźmy, co jest uszkodzone i postępujmy zgodnie z instrukcją w zależności od rodzaju uszkodzenia.

  1. Złamane ramiona: jeśli mamy do czynienia ze złamanymi ramionami, delikatnie nałóżmy po kropli kleju do plastiku na obie krawędzie ułamanych elementów. Następnie dociśnijmy je do siebie i trzymajmy w miejscu przez kilka minut, aż klej się zwiąże.
  2. Luzujące się śruby: dokręćmy je delikatnie śrubokrętem. Pamiętajmy, aby nie przekręcić śruby za bardzo, bo mogłoby to uszkodzić oprawkę.
  3. Uszkodzone noski: jeśli noski okularów są uszkodzone, można je wymienić. W tym celu odkręćmy stare noski przy pomocy śrubokręta i zamocujmy nowe noski w ich miejsce.