Zakres usług

Leczenie zachowawcze

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy i chorób miazgi zębów. Leczenie zachowawcze polega na usunięciu próchniczych tkanek zęba i założeniu wypełnienia. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu na życzenie Pacjenta.

Leczenie odbywa się w pełnym zakresie (dorośli i dzieci) z zastosowaniem materiałów wysokiej jakości. Odbudowy zębów wykonuje się przy użyciu kompozytu i włókna szklanego. W celu zabezpieczenia zębów dziecka stosuje się zabiegi profilaktyczne: lakierowanie i lakowanie.

Lakierowanie to zabieg pokrycia powierzchni zębów zdrowych i dokładnie oczyszczonych preparatami zawierającymi fluor. Trzeba go powtarzać co 6 miesięcy. Podczas lakowania naturalne zagłębienia i bruzdy pokrywa się specjalnymi preparatami (kompozyty w formie płynnej). Najczęściej lakuje się pierwsze zęby trzonowe (szóstki). Nie leczona próchnica, tzn. pogłębiający się ubytek zęba, doprowadza do stanu zapalnego miazgi. Taką chorą miazgę trzeba z zęba usunąć. Można ją najpierw zatruć specjalnym środkiem, choć najlepiej, szybciej i skuteczniej usunąć ją w znieczuleniu. Można wtedy taki zabieg wykonać na jednej wizycie.

 

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Jest to jeden z najtrudniejszych i niezwykle ważnych zabiegów w stomatologii, gdyż bez leczenia kanałowego (endodontycznego) nie można wykonać jakiejkolwiek pracy protetycznej na martwym zębie. Niedokładne lub błędne leczenie kanałowe prawie zawsze kończy się rozwojem przewlekłego stanu zapalnego kości w okolicy okołowierzchołkowej korzenia zęba. To z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstania torbieli (cysty), a w przypadku nadkażenia takiej zmiany powstaje ropień lub przetoka ropna. Nie leczone przewlekłe zmiany zapalne kości stanowią niebezpieczne dla zdrowia pacjenta źródło chorób odogniskowych np. reumatoidalnego zapalenia stawów, kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenia wsierdzia i zastawek serca lub zapalenia nerwu wzrokowego.

Nowoczesne leczenie kanałowe odbywa się pod kontrolą endometru oraz radiowizjografii. Każdy pacjent powinien raz na kilka lat mieć zrobione zdjęcie wszystkich zębów tzw. zdjęcie pantomograficzne. Zdjęcie pantomograficzne daje możliwość stomatologowi przeprowadzenie bardzo wnikliwego badania stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, kości i stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Stomatologia estetyczna

Czyszczenie i piaskowanie zębów
Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów nazębnych jest zabiegiem profilaktycznym, który redukuje ryzyko próchnicy i schorzeń przyzębia. Ponadto w znaczny sposób poprawia estetykę uzębienia. Zabieg ten powinien być powtarzany w odstępie około 6-miesięcy. W przypadku gdy występują bardziej znaczne i uporczywe osady, wówczas skuteczniejszym zabiegiem jest piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na oczyszczeniu powierzchni zęba strumieniem specjalnego piasku zmieszanego z wodą i sprężonym powietrzem.

Wybielanie
Proces wybielania prowadzony pod nadzorem lekarza jest bezpieczny. Jedną z metod, które polecamy w naszych gabinetach jest nakładkowe wybielanie nocne. W laboratorium protetycznym wykonujemy nakładki indywidualnie dla każdego Pacjenta. Wraz z nakładkami Pacjent otrzymuje żel wybielający, który samodzielnie, codziennie wraz z nakładką umieszcza na zębach. Żel działa na zęby przez cały czas kontaktu (całą noc). Czynność powtarza się w zależności od potrzeb od kilku dni do trzech tygodni. Efekt wybielania jest równie trwały i przy dobrej higienie utrzymuje się przez kilka lat.
Pacjentom chcącym wybielić zęby martwe czyli leczone kanałowo, proponujemy zastosowanie w gabinecie stomatologicznym środka wybielającego Opalescence Endo 35%. Preparat zakładany jest do zęba na kilka dni, zabieg można powtórzyć kilkakrotnie w zależności od potrzeb i efektu rozjaśnienia.
Ze względu na brak przeprowadzonych badań wpływu nadtlenku karbamidu (składnika żeli wybielających) na płód, nie zaleca się kobietom w ciąży stosowania preparatów wybielających zęby. Także stany zapalne błony śluzowej i inne patologie tkanek miękkich są czasowym lub bezwzględnym przeciwskazaniem stosowania takich preparatów.

 

Protetyka

Oferujemy bardzo wiele możliwości odbudowy złamanych zębów i uzupełnienia brakujących. W naszych gabinetach wykonywane są:

  • protezy akrylowe całkowite i częściowe
  • protezy akrylowe wzmocnione wtopioną siatką
  • protezy szkieletowe
  • szynoprotezy
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • korony metalowe lane
  • korony porcelanowe
  • mosty
     

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się między innymi korygowaniem ustawienia zębów. Celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie estetycznego wyglądu i prawidłowej funkcji narządu żucia. Dzięki aparatom ortodontycznym można tez wpłynąć na poprawienie niekorzystnego profilu twarzy oraz skorygować ułożenie warg. Należy pamiętać, że nie leczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, problemów z trawieniem, mową, a także do próchnicy (wady utrudniają dokładne szczotkowanie zębów) i chorób przyzębia (paradontozy). W rezultacie mogą przyczynić się do utraty zębów. W zależności od wady całkowity czas leczenia aparatami ortodontycznymi wynosi średnio 2-3 lata. Obecnie nie ma bariery wiekowej. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że u dzieci leczenie często przebiega szybciej. W naszym gabinecie lekarz ortodonta koryguje wady zgryzu za pomocą aparatów ruchomych.

NZOZ Przychodnia Stomatologiczna 76-200 Słupsk, Wiejska 27 tel. 59 840 27 72, e-mail: biuro@stomslupsk.pl

Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku od 8.00 do 19.00